Dlaczego i komu polecamy nasz kierunek i specjalności
Socjologia to nauka o tym, jak ludzie się łączą i jak się dzielą. Opisuje, jak funkcjonują różne zbiorowości społeczne, np. grupy, narody, czy organizacje takie jak partie polityczne oraz jak się zmieniają. Stara się także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego działają tak a nie inaczej, tzn. dąży do wyjaśnienia zjawisk i procesów społecznych. W celu opisywania i wyjaśniania rzeczywistości społecznej socjolodzy posługują się szczególnymi metodami badawczymi. Najbardziej znaną jest sondaż. To metoda, która umożliwia zgromadzenie informacji o faktach, ocenach i opiniach całej populacji (np. mieszkańców Polski) za pośrednictwem znacznie mniejszej, ale szczególnie dobranej próby badawczej (np. 1000 osób). Ważną częścią metod badawczych socjologii są takie, które określamy jakościowymi. To np. różnego rodzaju wywiady, których uczestnicy mają znaczną swobodę w formułowaniu swoich wypowiedzi, a nawet tematów, o których chcą rozmawiać, a które są częścią ich życia. Gromadzone w ten sposób informacje, czyli dane, są wykorzystywane do zmiany otaczającego nas świata, np. lepszego zaspokojenia potrzeb mieszkańców różnych społeczności, podniesienia jakości ich życia, poprawy efektywności organizacji, w tym zakładów pracy, wzrostu zainteresowania klientów danym towarem. Socjologia pozwala lepiej poznać nasze otoczenie i miejsce, które w nim zajmujemy, rozwijać się, kształtując swoją tożsamość.
Studia na kierunku socjologia przygotowują do roli badacza, innowatora i analityka społecznego. Obejmują wiedzę i umiejętności z zakresu realizacji badań społecznych, wprowadzania interwencji społecznych oraz analizowania danych wykorzystywanych w procesach decyzyjnych. Absolwenci kierunku wykorzystują zdobytą wiedzę do wprowadzania rozwiązań w zakresie zaspokajania potrzeb, podnoszenia jakości życia, poprawy efektywności organizacji, czy wzrostu zainteresowania klientów usługami lub produktami.
Będziesz mógł pracować zarówno w instytucjach publicznych jak i prywatnych przedsiębiorstwach. Nasze specjalności przygotowują do pracy w branżach związanych badaniami społecznymi, badaniami marketingowymi, consultingiem, esportem, HR, a także w profesjonalnych firmach badawczych, w jednostkach samorządu terytorialnego i administracji publicznej. Nasi absolwenci mogą również z powodzeniem prowadzić własną działalność gospodarczą.
Jak prowadzimy zajęcia
Na I stopniu socjologii możesz wybrać jedną z trzech specjalności :
Społeczne wymiary esportu
Specjalność tę powinny wybrać osoby, które chciałyby zrozumieć przebieg procesów społecznych w konkretnym, esportowym kontekście. Przyda się to zwłaszcza tym pasjonatom, którzy chcieliby pracować jako analitycy esportowi, trenerzy drużyn esportowych, streamerzy, twórcy contentu webowego, league ops, czy organizatorzy eventów esportowych.
Badania społeczne w praktyce
Specjalność badania społeczne w praktyce została stworzona z myślą o osobach zorientowanych na wykorzystywanie w aktywności zawodowej konkretnych rozwiązań badawczo-analitycznych. Dlatego proponujemy zestaw przedmiotów poświęconych treningowi w zakresie stosowania wybranych, najbardziej użytecznych i uniwersalnych narzędzi pomiaru stosowanych w naukach społecznych. Umiejętności takie są kluczowe w przypadku osób pracujących w branżach: marketingowej, consultingowej, w jednostkach samorządu terytorialnego, administracji publicznej, czy w specjalistycznych firmach badawczych
Organizacja społeczności lokalnych
Specjalność kierujemy szczególnie do osób zainteresowanych angażowaniem się w organizowanie życia wspólnot lokalnych. Wsie, miasta, gminy i powiaty potrzebują mieszkańców przygotowanych do pracy w jednostkach samorządu terytorialnego oraz do rozwijania organizacji społecznych (stowarzyszeń, fundacji). Jedni i drudzy pełnią ważną rolę w aktywizowaniu społeczności lokalnych, zaspokajaniu ich potrzeb i rozwiązywaniu problemów. Podczas studiów na specjalności organizacja społeczności lokalnych wszechstronnie przygotowujemy przyszłych liderów naszych wspólnot.
Zasady rekrutacji znajdziesz tu -->>Studia I stopnia