Współczesne społeczeństwa oparte na wiedzy rozwijają się dzięki umiejętnościom zdobywania i analizowania informacji i wykorzystywania ich w procesie decyzyjnym. Przygotowanie do roli badacza społecznego polega na samodzielnym projektowaniu i prowadzeniu badań o charakterze socjologicznym lub marketingowym oraz dokonywaniu diagnozy problemów społecznych w skali lokalnej, regionalnej i globalnej. Działania te realizowane są dzięki kompleksowemu przygotowaniu absolwentów specjalności w zakresie posługiwania się danymi zastanymi (statystyką publiczną, danymi urzędowymi) i wywołanymi (badania sondażowe, wywiady, obserwacje, itp.).
Komu polecamy tę specjalność
Specjalność badania społeczne w praktyce została stworzona z myślą o osobach zorientowanych na wykorzystywanie w aktywności zawodowej konkretnych rozwiązań badawczo-analitycznych. Dlatego proponujemy zestaw przedmiotów poświęconych treningowi w zakresie stosowania wybranych, najbardziej użytecznych i uniwersalnych narzędzi pomiaru stosowanych w naukach społecznych. Umiejętności takie są kluczowe w przypadku osób pracujących w branżach: marketingowej, consultingowej, w jednostkach samorządu terytorialnego, administracji publicznej, czy w specjalistycznych firmach badawczych.
Czego się nauczysz
Jak prowadzone są zajęcia
Wybierając specjalność badania społeczne w praktyce będziesz uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w formie warsztatowej, projektowej i grywalizacyjnej. Wybrane zajęcia realizowane będą w formie mobilnej (spacery badawcze, wizyty studyjne) oraz z wykorzystaniem oprogramowania statystycznego i narzędzi badawczych przeznaczonych do umieszczenia w Internecie. Metody prowadzenia zajęć na specjalności dostosowane są do specyfiki przedmiotów oraz najnowszych trendów w zakresie wykorzystania nowych technologii w procesie kształcenia.
Program zajęć dostosowany jest do kształcenia w formule blended learning oraz e-learning.
Co trzeba zrobić, żeby studiować na specjalności badania społeczne w praktyce
Badania społeczne w praktyce to jedna z trzech specjalności na 3-letnich studiach na kierunku socjologia, prowadzących do tytułu zawodowego licencjata.
Zasady rekrutacji Pierwszego stopnia