Społeczne wymiary esportu

Esport to zjawisko kulturowe i medialne, to świat relacji międzykulturowych i złożonych procesów komunikacyjnych. Dlaczego esport interesuje socjologów? Dlatego, że świat esportu to zespoły ludzi współpracujących i rywalizujących, komunikujących się ze sobą i radzących sobie z różnymi konfliktami. Esport to małe i wielkie turnieje, wydarzenia, projekty, które są organizowane, ale również ewaluowane. Esport to obszar analityki społecznej, ekonomicznej, sportowej – to nie tylko gracze czy twórcy gier, ale również ludzie, którzy zajmują się tworzeniem materiałów informacyjnych, analizą rozgrywek, tworzeniem materiałów dla portali internetowych i prywatnych kanałów informacji. Aby stać się częścią tego świata, warto zdobyć kluczowe kompetencje z zakresu badań społecznych, analityki społecznej i mechanizmów growych. Umożliwia to specjalność społeczne wymiary esportu.

Komu polecamy tę specjalność

Specjalność tę powinny wybrać osoby, które chciałyby zrozumieć przebieg procesów społecznych w konkretnym, esportowym kontekście. Przyda się to zwłaszcza tym pasjonatom, którzy chcieliby pracować jako analitycy esportowi, trenerzy drużyn esportowych, streamerzy, twórcy contentu webowego, league ops, czy organizatorzy eventów esportowych.

Czego się nauczysz

  • Zrozumiesz, że gra to zjawisko społeczno-kulturowe i poznasz mechanizmy growe obecne w wielu obszarach naszego życia. Zdobędziesz wiedzę o różnych typach gier i poznasz metody stosowane w ich badaniach. Odkryjesz specyfikę gier cyfrowych i przejdziesz trening w rozpoznawaniu, interpretowaniu i projektowaniu struktur ukrytych pod powierzchnią gier. Nauczysz się, jak wykorzystywać umiejętności growe w obszarach nie związanych bezpośrednio z grami (przykładowe przedmioty: Gra jako zjawisko społeczno-kulturowe, Groznawstwo, Grywalizacja, Analiza struktur gier).
  • Dowiesz się, jakie są społeczne funkcje sportu i esportu. Poznasz współczesne formy i przejawy kibicowania oraz miejsce sportu w mediach i sposoby autokreacji wizerunku esportowca w mediach społecznościowych. Zrozumiesz ekonomiczny wymiar esportu i dowiesz się, że esport może być narzędziem w zarządzaniu marką drużyn sportowych. (przykładowe przedmioty: Socjologia sportu i esportu).
  • Nauczysz się, jak prowadzić badania społeczne z wykorzystaniem rozwiązań webowych i desktopowych, jak wyszukiwać, analizować oraz interpretować wyniki analiz danych esportowych. Poznasz metody i techniki badań marketingowych stosowane w celu rozwiązywania problemów decyzyjnych (przykładowe przedmioty: Badania online, Analityka esportowa, Badania marketingowe).
  • Nauczysz się, jak budować, podtrzymywać i rozwijać sieci społeczne w oparciu o techniki networkingu. Dowiesz się, jakie są cechy dobrego zespołu zadaniowego. Poznasz role i sposoby pracy w zespole. Zrozumiesz, jak kształtowane są zespoły i jaki ma to związek z realizacją określonych zadań. Dowiesz się, jak pracują zespoły pracy kreatywnej. Będziesz potrafił zbadać potrzeby członków zespołu oraz zarządzać komunikacją i czasem w zespole. Zrozumiesz, jak funkcjonują zespoły wirtualne i nauczysz się, jak zarządzać pracą takich zespołów (przykładowe przedmioty: Networking, Podstawy zarządzania zespołami, Funkcjonowanie zespołów wirtualnych).
  • Zrozumiesz społeczną rolę Internetu i specyfikę społeczności wirtualnych. Dowiesz się, w jaki sposób kreowany jest wizerunek w Internecie, jaką rolę odgrywają w tym procesie media społecznościowe. Zdobędziesz wiedzę z zakresu oddziaływań medialnych, ze szczególnym uwzględnieniem różnych form manipulacji jawnej i niejawnej. Będziesz potrafił analizować zjawiska patologiczne w Internecie. (przykładowe przedmioty: Socjologia Internetu Oddziaływanie przekazów multimedialnych)
  • Dodatkowo dowiesz się, jakie są najnowsze osiągnięcia w obszarze ekologicznych uwarunkowań zdrowia jednostkowego, zbiorowego i publicznego (przykładowe przedmioty: Kształtowanie postaw prozdrowotnych).

Jak prowadzone są zajęcia

Metody prowadzenia zajęć na specjalności dostosowane są do specyfiki przedmiotów oraz najnowszych trendów w zakresie wykorzystania nowych technologii w procesie kształcenia. Wybierając specjalność społeczne wymiary esportu będziesz uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w formie warsztatowej, projektowej i grywalizacyjnej, zawierających elementy pracy w grupie i zachęcających do  dyskusji.

Program zajęć dostosowany jest do kształcenia w formule blended learning oraz e-learning.

Co trzeba zrobić, żeby studiować na specjalności społeczne wymiary esportu

Społeczne wymiary esportu to jedna z trzech specjalności na 3-letnich studiach na kierunku socjologia, prowadzących do tytułu zawodowego licencjata.

 Zasady rekrutacji – Studia I stopnia

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18