Zadaniem specjalności organizacja społeczności lokalnych jest kształcenie przyszłych liderów społeczności lokalnych. Jesteśmy przekonani, że wspólnoty lokalne mogą samodzielnie definiować cele i kierunki swojego rozwoju oraz uruchamiać zasoby niezbędne do ich realizacji. Studenci socjologii, którzy wybierają specjalność organizacja społeczności lokalnych dowiadują się, jak diagnozować potrzeby i problemy obszarów wiejskich, miast i regionów, jak formułować strategie ich rozwoju, a także w jaki sposób włączać do podejmowania decyzji oraz ich realizacji mieszkańców i innych aktorów wspólnot lokalnych (instytucje i organizacje).
Komu polecamy tę specjalność
Specjalność kierujemy szczególnie do osób zainteresowanych angażowaniem się w organizowanie życia wspólnot lokalnych. Wsie, miasta, gminy i powiaty potrzebują mieszkańców przygotowanych do pracy w jednostkach samorządu terytorialnego oraz do rozwijania organizacji społecznych (stowarzyszeń, fundacji). Jedni i drudzy pełnią ważną rolę w aktywizowaniu społeczności lokalnych, zaspokajaniu ich potrzeb i rozwiązywaniu problemów. Podczas studiów na specjalności organizacja społeczności lokalnych wszechstronnie przygotowujemy przyszłych liderów naszych wspólnot.
Czego się nauczysz
Jak prowadzone są zajęcia
W trakcie zajęć na specjalności organizacja społeczności lokalnych proponujemy studentom zarówno klasyczne, nowoczesne jak i innowacyjne techniki współpracy. Do klasycznych należy wykład, dyskusja, technika tekstu przewodniego. Wśród nowoczesnych technik kształcenia ważne miejsce zajmują projekty, które pozwalają studentom na zastosowanie zdobytej wiedzy i umiejętności i podejmowanie decyzji o sposobach rozwiązywania realnych problemów społeczności lokalnych we współpracy z osobą prowadzącą zajęcia. Szczególnym przykładem zajęć tego rodzaju są badania terenowe. Do innowacyjnych zaliczamy mobilne techniki kształcenia. Są to przede wszystkim wizyty studyjne, spacery badawcze oraz gry terenowe.
Program zajęć dostosowany jest do kształcenia w formule blended learning oraz e-learning.
Co trzeba zrobić, żeby studiować na specjalności badania społeczne w praktyce
Badania społeczne w praktyce to jedna z trzech specjalności na 3-letnich studiach na kierunku socjologia, prowadzących do tytułu zawodowego licencjata.
Zasady rekrutacji - Studia I stopnia