W 2004 roku przypadł jubileusz 10-lecia istnienia Instytutu Socjologii w Zielonej Górze. Z tej okazji ukazała się Księga Jubileuszowa pt. „Różnorodność kapitałów w nowej rzeczywistości społecznej” a w październiku odbyła konferencja zorganizowana przez studenckie Koło Naukowe Socjologów.
Przypomnijmy .......
Instytut Socjologii powstał w 1994 roku. Inicjatorem zorganizowania studiów z zakresu socjologii był Rektor WSP prof. dr hab. Jerzy Baksalary. Współorganizatorem i pierwszym dyrektorem placówki był prof. dr hab. Ryszard Dyoniziak, jego następcą był prof. dr hab. Leszek Gołdyka, obecnie funkcję tę pełni dr Maria Zielińska. W ciągu dekady Instytut zaistniał na mapie znanych ośrodków naukowo-badawczych oraz dydaktycznych jako młoda, lecz znacząca i prężnie rozwijająca się placówka.
W dorobku IS znajduje się prawie pół tysiąca publikacji różnego rodzaju (monografie, prace zbiorowe, artykuły, raporty, ekspertyzy i inne). Instytut zorganizował (lub brał udział w organizacji) 8 konferencji o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Sztandarowym przedsięwzięciem jest cykl konferencji „Transgraniczność w perspektywie socjologicznej” i ukazujące się pod tym tytułem książki. Współorganizatorami konferencji są Lubuskie Towarzystwo Naukowe i zielonogórski oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
Działalność Instytutu doceniana jest w kręgach naukowych – krajowych i zagranicznych, o czym świadczą: udział czołowych socjologów polskich w przedsięwzięciach organizowanych przez Instytut (udział w konferencjach, publikacjach), częste przywoływanie w literaturze przedmiotu publikacji socjologicznego ośrodka zielonogórskiego, wysokie oceny recenzentów, duże zainteresowanie Instytutem i jego działalnością w środowiskach naukowych a także przychylność wobec rozwijającej się placówki oraz rozwój współpracy międzynarodowej (z ośrodkami w USA, Kanadzie, Holandii, Niemczech, Rumunii, Ukrainie, Rosji, Bułgarii, Czechach). Pracownicy Instytutu są członkami ważnych instytucji naukowo-badawczych (np. PAN), wchodzą w skład zespołów wydawniczych i in.
Działalność Instytutu Socjologii jest ważna również poza środowiskiem socjologicznym. Instytut podejmuje współpracę z instytucjami regionalnymi (np. socjologiczna diagnoza ubóstwa i jego przyczyn w województwie lubuskim – wspólny projekt Instytutu Socjologii i Urzędu Marszałkowskiego). Pracownicy Instytutu są proszeni o komentarze w sprawach społecznych, pełnią funkcje eksperckie oraz konsultacyjne w różnego rodzaju instytucjach, uczestniczą w zespołach naukowych przygotowujących projekty przepisów. Znaczna część publikacji powstających w Instytucie dotyczy problemów Polski Zachodniej a środowiska regionalne znajdują tu informacje ważne dla praktyki społecznej. Pracownicy są laureatami nagród Rektora UZ, nagród Prezydenta Miasta Zielona Góra, czasopisma gospodarczego „Puls”, a poza środowiskiem regionalnym jednej z najbardziej prestiżowych nagród socjologicznych w Polsce – nagrody im. Stanisława Ossowskiego przyznawanej przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
Obok osiągnięć na polu naukowo-badawczym Instytut odnotowuje sukcesy w kształceniu studentów. Stale doskonalone są metody dydaktyczne, rozwijane są nowe kierunki kształcenia. Powstają podręczniki oraz publikacje łączące wiedzę naukową z doświadczeniem; wydawnictwa te są znane i stosowane także w innych ośrodkach akademickich w kraju i za granicą. Studia socjologiczne cieszą się niesłabnącym od lat dużym zainteresowaniem (w Polsce kierunek ten studiuje ok. 20 000 studentów). W Zielonej Górze socjologię studiowało 1500 osób. Od 1994 roku do końca 2003 roku ukończyło tu studia i uzyskało magisterium z zakresu socjologii około 400 osób.
Instytut sukcesywnie rozbudowuje bazę biblioteczną dla studentów. Dydaktycy włączają w programy nauczania najnowsze idee i osiągnięcia. Kurs socjologii jest połączeniem tradycji i nowoczesności – tradycyjny uniwersytecki system kształcenia oparty na wykładach, konwersatoriach i ćwiczeniach uzupełniony o nowoczesne multimedialne sposoby operowania informacją. Kadra dba o to, by wiedza studenta poszerzona była o dokonania innych nauk pokrewnych socjologii, oraz by absolwenci wyposażeni byli w umiejętności praktyczne zwiększające ich szanse na rynku pracy. Studia socjologiczne przygotowują do pracy w instytucjach administracji państwowej i samorządowej, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w instytucjach doradczo-consultingowych, w ośrodkach badania opinii społecznej. Absolwenci posiadają wiedzę i umiejętności umożliwiające im podjęcie pracy w charakterze specjalistów w zakresie marketingu, public relations, zarządzania i kierowania zespołami ludzkimi, pomocy społecznej, profilaktyki, resocjalizacji itp.
Obok dobrego przygotowania do pracy zawodowej w kursie 5-letnich studiów magisterskich (w tym zawierają się m.in. obozy naukowe, zajęcia komputerowe, poszerzone kursy języków obcych), Instytut oferuje studentom udział w krajowych i międzynarodowych programach stypendialnych, współudział w publikacjach pracowników Instytutu, działalność w ramach Koła Naukowego Studentów (działania naukowo-badawcze, obozy naukowo-wypoczynkowe, działalność popularyzatorska).
Do najbliższych planów Instytutu należy stałe doskonalenie jakości kształcenia oraz rozbudowywanie i uatrakcyjnienie oferty dla studentów. Zaawansowane są już prace nad zorganizowaniem kolejnej konferencji z cyklu „Transgraniczność w perspektywie socjologicznej”, która odbędzie się w dniach 21-22 października 2004 w Łagowie Lubuskim. W 2008 roku Instytut Socjologii w Zielonej Górze będzie gospodarzem 13. Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego – największej konferencji socjologicznej w Polsce, na którą przyjeżdża zwykle ok. 1000 uczestników – socjologów z całej Polski. W dniach 15-18 września br. odbędzie się 12. Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny w Poznaniu, w którym wezmą udział socjologowie zielonogórscy.
Dotychczasowe osiągnięcia i szeroko zakrojone plany na przyszłość zachęcają do podjęcia studiów i kształcenia na kierunku socjologia w Uniwersytecie Zielonogórskim.
Maria Zielińska, Magdalena Pokrzyńska
W 2004 roku Instytut Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego obchodził 10-lecie swego istnienia. Z tej okazji w dniu 6 grudnia 2004 roku odbyła się sesja dla studentów i pracowników Instytutu oraz zaproszonych gości, którą zorganizowało Koło Naukowe Socjologów.
Koło Naukowe Socjologów powstało w 1995 roku, pierwszym jego opiekunem naukowym był profesor Ryszard Dyoniziak. Po wznowieniu działalności Koła w 2003 roku opiekunami byli mgr Anna Mielczanek-Żejmo i mgr Artur Kinal. Od października 2004 roku opiekę naukową nad działalnością KNS sprawuje dr Żywia Leszkowicz-Baczyńska we współpracy z mgr Arturem Kinalem.
Spotkanie otworzyła dr Żywia Leszkowicz-Baczyńska wygłaszając słowo wstępne i witając zgromadzonych gości. Jako pierwsza mowę wygłosiła Dyrektor Instytutu Socjologii UZ dr Maria Zielińska. Następnie głos zabrała Prodziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych i Społecznych UZ dr Zdzisława Janiszewska-Nieścioruk.
Spotkanie zaszczyciło swoją obecnością wielu gości; poza wyżej wymienionymi władzami Instytutu i Wydziału obecna była też dr Ewa Narkiewicz-Niedbalec – przewodnicząca zielonogórskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Na sesji licznie zgromadzili się dawni i obecni pracownicy Instytutu oraz studenci.
Część merytoryczną rozpoczęło wystąpienie mgr Magdaleny Pokrzyńskiej, która przedstawiła historię IS UZ (referat: Powstanie i rozwój Instytutu Socjologii w Zielonej Górze 1994-2004).
Najważniejszym punktem sesji była prezentacja wyników badań, jakie zostały zrealizowane przez studentów w ramach działalności KNS.
Pierwsze wystąpienie przygotowane przez Justynę Jankowiak – studentkę IV roku socjologii, zatytułowane „Socjologia w wyobrażeniach kandydatów na studia” powstało w oparciu o wyniki badań, opracowane przez Annę Ignaczak (socjologia V). Badania te były przeprowadzone podczas „Drzwi Otwartych” na Uniwersytecie Zielonogórskim wśród ówczesnych maturzystów zainteresowanych socjologią.
Kolejne referaty powstały dzięki przeprowadzonej w czerwcu ankiecie. Badanie przygotowane przez członków Koła objęło wszystkich studentów dziennych socjologii dostępnych wówczas na zajęciach. Zamieszczone w narzędziu pytania dotyczyły nas samych, naszych zainteresowań, nałogów, planów, czasu wolnego, życia studenckiego, a także przywiązania do marek różnych produktów i usług. Poza tym po raz pierwszy wszyscy badani mieli okazję ocenić prowadzących zajęcia oraz określić cechy idealnego wykładowcy. Na tej podstawie powstały trzy kolejne prelekcje.
Sebastian Górny, student V roku socjologii przygotował wystąpienie dotyczące „Zadowolenia studentów ze studiowania w Zielonej Górze”.
Studentka IV roku, Anna Dziublewska zaprezentowała referat zatytułowany „Studenci socjologii o autorytecie naukowym”.
Patryk Wilkicki (socjologia V) w swoim referacie pt. „Życie studentów socjologii po godzinach” zarysował prawdziwy obraz życia studentów zielonogórskiej socjologii.
Ostatnie wystąpienie należało do Anety Foltyniewicz z IV roku socjologii, która na podstawie przeprowadzonej (również w czerwcu) ankiety pocztowej przedstawiła nam losy „Absolwentów socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego”
Wszyscy prelegenci zaprezentowali wysoki poziom przygotowania; dodać trzeba, że dla była to dla nich pierwsza okazja wystąpienia na konferencji.
Obchody zakończone zostały spotkaniem w Klubie Studenckim „Karton” przy kawie, herbacie i urodzinowym torcie, gdzie miała miejsce wystawa fotograficzna zorganizowana przez KNS prezentująca pracowników Instytutu Socjologii.
Opracowała Marysia Jasiewicz
studentka III r. Socjologii