Blended Intensive Program

BIP 2024

01.07.2025

Blended Intensive Program UZ „Hidden order in various complex systems” zorganizowany w 2024 roku

BIP został zorganizowany w dniach 20-24.05.2024 w Zielonej Górze przez Uniwersytet Zielonogórski a partnerami były dwie uczelnie 1 Decembrie 1918 University of Alba Iulia (Romania), oraz University of Presov (Slovakia)

 

Pojęcie systemów złożonych wykorzystywane jest w wielu, pozornie odległych, dziedzinach nauki. Jeśli ktoś chce przewidzieć zachowanie cząsteczki w pudełku z gazem, ptaka w dużym stadzie lub konkretnej osoby w tłumie – w praktyce jest to niemożliwe. W tak dużym systemie nikt nie jest w stanie precyzyjnie określić stanu poszczególnych elementów ani uwzględnić wszystkich ich wzajemnych interakcji i relacji. Na tym poziomie system wydaje się być rządzony głównie przez przypadek i chaos, co czyni go trudnym do zrozumienia. Jednak kluczowym aspektem jest to, że w takim systemie mogą pojawiać się nowe zachowania zbiorowe, których właściwości nie dają się sprowadzić do prostego sumowania cech poszczególnych składników. Innymi słowy, cały system jest determinowany przez jego części składowe, ale części te są również determinowane przez całość – ze względu na charakter ich wzajemnych powiązań. Ogólnie oznacza to, że mamy do czynienia z przejściem od ilości do jakości.

Głównym celem kursu było wskazanie analogii między zjawiskami fizycznymi i biologicznymi dotyczącymi systemów złożonych a złożonością struktur i relacji społecznych – różnorodnych i wieloelementowych. W rezultacie realizacji kursu został zbudowany pomost między tymi trzema obszarami, który pomógł uczestnikom pogłębić zrozumienie złożoności świata doświadczanego przez człowieka.

Program kursu nie tylko dostarczył teoretycznej wiedzy o systemach złożonych, ale skupiał się również na praktycznym zastosowaniu tych koncepcji w rzeczywistych sytuacjach. Uczestnicy byli zachęcani do analizy codziennych interakcji z perspektywy zdobytej wiedzy. BIP zorganizowany przez Uniwersytet Zielonogórski był połączeniem mobilności wirtualnej i fizycznej, z krótkimi, interaktywnymi wykładami prowadzonymi przez doświadczonych międzynarodowych ekspertów i badaczy, uzupełnionymi o praktyczne studia przypadków, dyskusje klasowe, grupowe analizy przypadków, wizyty studyjne, warsztaty oraz prezentacje i projekty zespołowe.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18