dr hab. Mariusz Kwiatkowski, prof. UZ

tel.: (+48) 789442016
e-mail: M.Kwiatkowski@is.uz.zgora.pl

english version

skep.gif  orcid.jpg pers-1.png 


Absolwent pedagogiki (Katolicki Uniwersytet Lubelski), doktor socjologii (KUL). Stopień doktora habilitowanego z zakresu socjologii uzyskał w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, na podstawie rozprawy Nieprzejrzystość. Bariery merytokracji kadrowej w sektorze publicznym.


Kim jestem?

Badaczem i społecznikiem działającym na rzecz osób i grup w kryzysie (bezradność, bezdomność, migracje, dyskryminacja). Poszukuję skutecznych rozwiązań, korzystając z narzędzi z zakresu ekonomii społecznej, rewitalizacji i usług społecznych. Ostatnio miałem okazję uzyskać cenne doświadczenie jako profesor wizytujący wizytujący w Irlandii (Dublin City University) i badacz terenowy w Niderlandach (Barka NL).


Co jest dla mnie ważne?

Jestem przywiązany do takich wartości jak solidarność, zaufanie i przejrzystość życia publicznego. Lubię współpracę wykraczającą poza granice dyscyplin, baniek społecznych, instytucji, sektorów i krajów. Cenię ludzi empatycznych, z otwartymi umysłami i zaangażowanych społecznie. Cieszy mnie więc, że pełnię funkcję koordynatora w dużym projekcie międzynarodowym „Social Education on the Move” (2020-2023) i działam w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Kapitału Społecznego (ISCA), gdzie spotykam takich właśnie ludzi.


Jaki jest mój dorobek?

Napisałem kilka książek i sporo artykułów. Nie ze wszystkich jestem dumny, ponieważ moje zainteresowania i poglądy ewoluują. Na przykład książka pod tytułem „Nieprzejrzystość” mnie frustruje, ponieważ reguły obsadzania stanowisk, o których w niej piszę, stają się coraz bardziej nieprzejrzyste i niesprawiedliwe. Cieszą mnie natomiast te publikacje, które stały się podstawą pozytywnych zmian społecznych.


Dokąd zmierzam?

  • Chciałbym, korzystając ze wzorów, które poznałem w Finlandii wraz z kolegami z projektu „Kroki do domu”, opracować i wprowadzić w życie programy wsparcia mieszkaniowego dla osób w kryzysie bezdomności.
  • Liczę także na to, że w ramach projektu „Moc dla mieszkańców” uda nam się rozwinąć sieć innowacyjnych instytucji jakimi są centra usług społecznych (CUS).
  • Bardzo mi zależy na upowszechnieniu modelu empowerment w działaniach na rzecz uchodźców z Ukrainy, w projekcie „U-Empower”.
  • Wielkie nadzieje wiążę z projektem „Need for Change”, który opracowujemy z kolegami i koleżankami z kilku krajów, z myślą o konkursie w programie Horizon.
  • Najważniejszym jednak marzeniem badawczo-rozwojowym jest próba rekonstrukcji i konstrukcji strategii przezwyciężania piętna. Czuję się do tego sprowokowany przez Imogen Tyler, która książką „Stigma. The Machinery of Inequality” (2020) poruszyła mnie do głębi i zachęciła do badań i poszukiwań własnych. Liczę na to, że uda mi się rozwinąć na ten temat dyskusję i współpracę z kolegami.

Zapraszam do wymiany poglądów i do współpracy.

M.Kwiatkowski@is.uz.zgora.pl

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18