dr Magdalena Pokrzyńska

tel.: (+48) 789.44.20.16

e-mail: M.Pokrzynska@is.uz.zgora.pl

skep.gif  orcid.jpg pers-1.png 


Magister etnologii (Uniwersytet Wrocławski), doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii (Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie) na podstawie rozprawy Tradycja a podmiotowy rozwój wspólnoty regionalnej. Na podstawie badań wśród Polaków z Bukowiny.


Jej naukowe zainteresowania koncentrują się wokół problematyki pogranicza, tożsamości, pamięci społecznej, dziedzictwa i tradycjonalizmu, kształtowania się życia zbiorowego w Polsce zachodniej po 1945 roku, szeroko rozumianej kultury ludowej. Prowadzi interdyscyplinarne badania terenowe, współpracując z badaczami niemieckimi, polskimi, rumuńskimi i ukraińskimi.


Organizatorka licznych konferencji naukowych i wydarzeń popularyzujących naukę (m.in. cykliczna międzynarodowa konferencja Bukowińskie Spotkania Naukowe oraz Bukowiński Festiwal Nauki). Realizatorka wielu projektów badawczych w Polsce, Rumunii i Ukrainie. Są to m. in. cykl analiz poświęconych kulturze i językowi Polaków na Bukowinie i Bukowińczyków w Polsce, badania dotyczące pamięci kresowej, badania w środowisku pszczelarskim i winiarskim.


Kilkukrotnie nagrodzona przez Rektora UZ za osiągnięcia naukowe i organizacyjne (m.in. na wniosek Rady Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS za wyróżniający się doktorat), wyróżniona Honorową Odznaką Sybiraka, Medalem Pamięci nadanym przez Związek Sybiraków, honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Medalem Pro Patria.


Autorka ponad 60 publikacji naukowych w Polsce, Rumunii, Ukrainie i Serbii oraz różnych tekstów popularyzatorskich. Najważniejsze opracowania stanowią: Bukowińczycy w Polsce. Socjologiczne studium rozwoju wspólnoty regionalnej, Zielona Góra 2010; Matki Sybiraczki: losy i pamięć. Polskie kobiety zesłane w głąb Związku Radzieckiego (współautorki D. Bazuń, I. Kaźmierczak-Kałużna), Zielona Góra 2012, Winiarska i bachiczna tradycja Zielonej Góry. Studia i szkice społeczno-kulturowe, Zielona Góra 2019 (współautorzy: D. Angutek, A. Kinal, J. Leszkowicz-Baczyński, A. Urbaniak), Świadectwo zanikającego dziedzictwa. Mowa polska na Bukowinie: Rumunia – Ukraina, Warszawa 2018 (współautorzy: Helena Krasowska, Lech Aleksy Suchomłynow).


Prywatnie miłośniczka przyrody i rolnik. Absolwentka Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, prowadzi z mężem własną pasiekę, kontynuując w ten sposób wielopokoleniową tradycję rodzinną. W dziedzinie kultury pasjonatka muzyki dawnej i folkloru środkowoeuropejskiego, zajmująca się też rękodziełem jeśli czas na to pozwala

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18