Organizacja społeczności lokalnych

Zadaniem specjalności organizacja społeczności lokalnych jest kształcenie przyszłych liderów społeczności lokalnych. Jesteśmy przekonani, że wspólnoty lokalne mogą samodzielnie definiować cele i kierunki swojego rozwoju oraz uruchamiać zasoby niezbędne do ich realizacji. Studenci socjologii, którzy wybierają specjalność organizacja społeczności lokalnych dowiadują się, jak diagnozować potrzeby i problemy obszarów wiejskich, miast i regionów, jak formułować strategie ich rozwoju, a także w jaki sposób włączać do podejmowania decyzji oraz ich realizacji mieszkańców i innych aktorów wspólnot lokalnych (instytucje i organizacje).

Komu polecamy tę specjalność

Specjalność kierujemy szczególnie do osób zainteresowanych angażowaniem się w organizowanie życia wspólnot lokalnych. Wsie, miasta, gminy i powiaty potrzebują mieszkańców przygotowanych do pracy w jednostkach samorządu terytorialnego oraz do rozwijania organizacji społecznych (stowarzyszeń, fundacji). Jedni i drudzy pełnią ważną rolę w aktywizowaniu społeczności lokalnych, zaspokajaniu ich potrzeb i rozwiązywaniu problemów. Podczas studiów na specjalności organizacja społeczności lokalnych wszechstronnie przygotowujemy przyszłych liderów naszych wspólnot.

Czego się nauczysz

  • Zdobędziesz wiedzę o procesach zachodzących w małych (np. grupa przyjaciół), średnich (np. miasta) i wielkich (np. naród) zbiorowościach społecznych. Zapoznasz się z sytuacją społeczną, ekonomiczną i zawodową różnych kategorii społecznych oraz z czynnikami stanowiącymi o jakości życia ludzi (przykładowe przedmioty: Społeczno-kulturowe aspekty starości, Socjologia małżeństwa i rodziny).
  • Dowiesz się, jak zaplanować i zrealizować diagnozę zjawisk społecznych, poddać zebrane informacje analizie oraz sformułować wnioski z badań (przykładowe przedmioty: Metody badań ilościowych, Metody badań jakościowych, Analiza danych zastanych, Komputerowe opracowywanie danych – SPSS, Metody analizy sieci społecznych).
  • Na tej podstawie nauczysz się wyjaśniać przyczyny sytuacji kryzysowych oraz wskazywać odpowiednie rozwiązania. Zdobędziesz umiejętność analizy dynamiki społecznej, wyjaśniania genezy i prognozowaniu kierunku procesów rozwoju cywilizacji (przykładowe przedmioty: Teorie sieci społecznych, Procesy zmiany społecznej, Socjologia ekonomiczna, Współczesne problemy rodziny).
  • Przy współpracy z reprezentantami lokalnych instytucji i organizacji nauczysz się przygotować dokumenty strategiczne, takie jak: strategie rozwoju społeczności lokalnej, gminne programy rewitalizacji, strategie rozwiązywania problemów społecznych itp. Nauczysz się rozpoznawać zasoby zbiorowości i instytucji i wykorzystywać je do rozwijania społeczności lokalnych (przykładowe przedmioty: Planowanie strategiczne, Zasoby społeczności lokalnych, Wymiary wykluczenia społecznego, Polityka społeczna).
  • Zdobędziesz wiedzę o działaniu organizacji i instytucji lokalnych oraz regionalnych, a także o sposobach podnoszenia ich wydajności (przykładowe przedmioty: Instytucjonalny system lokalny, Socjologia instytucji i organizacji, Socjologia pracy i zawodu).
  • Poznasz zasady komunikowania się z otoczeniem, które pozwalają realizować zamierzone cele w społecznościach lokalnych i firmach (przykładowe przedmioty: Psychologia społeczna, Socjologia mediów, Partycypacja społeczna).
  • Przygotujemy cię do inicjowania i prowadzenia innowacyjnych działań na rzecz przedsiębiorczości społecznej, usług społecznych i rewitalizacji (przykładowe przedmioty: Technologie informacyjne, Podstawy przedsiębiorczości społecznej, Rewitalizacja społeczna).

Jak prowadzone są zajęcia

W trakcie zajęć na specjalności organizacja społeczności lokalnych proponujemy studentom zarówno klasyczne, nowoczesne jak i innowacyjne techniki współpracy. Do klasycznych należy wykład, dyskusja, technika tekstu przewodniego. Wśród nowoczesnych technik kształcenia ważne miejsce zajmują projekty, które pozwalają studentom na zastosowanie zdobytej wiedzy i umiejętności i podejmowanie decyzji o sposobach rozwiązywania realnych problemów społeczności lokalnych we współpracy z osobą prowadzącą zajęcia. Szczególnym przykładem zajęć tego rodzaju są badania terenowe. Do innowacyjnych zaliczamy mobilne techniki kształcenia. Są to przede wszystkim wizyty studyjne, spacery badawcze oraz gry terenowe.

Program zajęć dostosowany jest do kształcenia w formule blended learning oraz e-learning.

Co trzeba zrobić, żeby studiować na specjalności badania społeczne w praktyce

Badania społeczne w praktyce to jedna z trzech specjalności na 3-letnich studiach na kierunku socjologia, prowadzących do tytułu zawodowego licencjata.

Zasady rekrutacji – http://rekrutacja.uz.zgora.pl/kierunek/socjologia

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18