Badania i analityka społeczna w IT

Technologia powinna być zrozumiała, użyteczna i przyjazna dla różnego typu odbiorców. Specjalność badania i analityka społeczna w IT przygotowuje do pracy w charakterze specjalisty w zakresie diagnozowania i interpretowania potrzeb użytkowników produktów cyfrowych. Studia te pozwalają łączyć wiedzę socjologiczną z praktyką w zakresie testowania, tworzenia i ewaluacji produktów i usług cyfrowych. Rezultaty prowadzonych badań i analiz mogą wspierać komunikację i procesy decyzyjne w biznesie, a także przy tworzeniu projektów IT.

Komu polecamy tę specjalność

Specjalność badania i analityka społeczna w IT polecamy osobom, które chciałby podjąć pracę w działach UX lub firmach specjalizujących się w badaniach z obszaru User Experience, w charakterze specjalisty w zakresie badań społecznych w firmach zajmujących się doradztwem i consultingiem lub ośrodkach badania opinii społecznej, a także w instytucjach administracji państwowej i samorządowej.

Czego się nauczysz

Oferta przedmiotów realizowanych na specjalności badania i analityka społeczna w IT obejmuje:

Design Thinking, którego zakres obejmuje nabycie wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie stosowania metody projektowania kreatywnego.

Etnografię wirtualną, dzięki której poznasz sposoby eksplorowania wirtualnego świata jako przestrzeni badań etnograficznych.

Human-Computer Interaction obejmujące podstawowe koncepcje interakcji człowiek-komputer i myślenie projektowe skoncentrowane na użytkowniku.

Podstawy UX pokazujące, w jaki sposób wykorzystywać doświadczenia użytkownika w procesie tworzenia produktu cyfrowego stosując do tego celu podstawowe narzędzia badawcze z zakresu UX.

Badania potrzeb skupiające się na metodach i technikach badań dedykowanych identyfikacji potrzeb.

Badania społeczne w obszarze IT, czyli warsztat metod badawczych o charakterze ilościowym i jakościowym niezbędnych do przeprowadzenia badań społecznych związanych z rozwiązaniami IT

Big data w badaniach społecznych, w tym rodzaje i źródła takich danych, ich specyfikę i możliwości wykorzystywania.

Warsztat badawczy, który został ujęty w programie studiów dwukrotnie. Polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu badania empirycznego z zakresu komunikowania społecznego.

Jak prowadzone są zajęcia

Metody prowadzenia zajęć na specjalności dostosowane są do specyfiki przedmiotów oraz najnowszych trendów w zakresie wykorzystania nowych technologii w procesie kształcenia. Wybierając specjalność badania i analityka społeczna w IT będziesz uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w formie warsztatowej i projektowej, z wykorzystaniem narzędzi z obszaru IT. Program zajęć dostosowany jest do kształcenia w formule blended learning oraz e-learning.

Co trzeba zrobić, żeby studiować na specjalności badania i analityka społeczna w IT

Badania i analityka społeczna w IT to jedna z dwóch specjalności na 2-letnich studiach na kierunku socjologia, prowadzących do tytułu zawodowego magistra.

Uprawnione do podjęcia studiów są osoby, które posiadają dyplom ukończenia studiów. Kandydaci przyjmowani są według kolejności na liście rankingowej, sporządzonej na podstawie punktacji za: (1) przeliczony wynik ukończenia studiów wpisany do dyplomu, (2) zgodność albo pokrewieństwo kierunku ukończonych studiów z wybranym kierunkiem studiów drugiego stopnia, przy czym za kierunki pokrewne, uważa się kierunki: administracja publiczna, bezpieczeństwo narodowe, ekonomia, filologie, filologia polska, filozofia, historia, pedagogika, politologia, psychologia, stosunki międzynarodowe.

Zasady rekrutacji na studia II stopnia

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18