Projekty społecznościowe

Moduł specjalnościowy projekty społecznościowe dotyczy tego, jak w sposób innowacyjny projektować i realizować złożone procesy społeczne związane z rozwojem społeczności lokalnych i regionalnych. Przygotowuje do podejmowania decyzji w oparciu o pogłębioną diagnozę społeczną, opracowaną z wykorzystaniem nowoczesnych metod i technik badawczych. Pozwala nauczyć się samodzielnego planowania i koordynowania procesów tworzenia dokumentów strategicznych (plany i programy rozwojowe). Uczy włączania do podejmowania decyzji wszystkich interesariuszy, co znacząco podnosi ich efektywność. Ważnym atutem specjalności jest przygotowanie absolwentów do poszerzania i aktualizacji swojej wiedzy i umiejętności dotyczącej planowania i wdrażania projektów społecznych poprzez samodoskonalenie oraz uczestniczenie w procesach life long learning. Moduł projekty społecznościowe przygotowuje do wspierania funkcjonowania organizacji i instytucji oraz ich relacji z otoczeniem (interesariuszami reprezentującymi różne sektory).

Komu polecamy ten moduł specjalnościowy

Adresatami modułu projekty społecznościowe są osoby, które marzą o realizacji ważnych, innowacyjnych i skutecznych projektów na rzecz zaspokajania potrzeb, rozwiązywania problemów i podnoszenia jakości życia swojego otoczenia lub środowisk, które wymagają wsparcia. Dlatego naszą specjalność polecamy osobom, które zamierzają być kluczowymi uczestnikami procesów realizowanych zarówno przez instytucje publiczne, jak i organizacje społeczne.

Czego się nauczysz

Oferta przedmiotów realizowanych w module specjalnościowym projekty społecznościowe obejmuje:

  • Diagnozę potrzeb i potencjałów społecznych – wiedza z zakresu realizacji diagnoz społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem diagnozowania społeczności lokalnych na potrzeby opracowania programów i strategii rozwoju społecznego.
  • Dialog i konsultacje społeczne – praktyczny wymiar planowania i prowadzenia konsultacji społecznych.
  • Formy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu – wiedza nt. wykluczenia społecznego oraz przygotowania analiz realizowanych strategii i podejmowanych działań mających na celu skuteczne przeciwdziałanie wykluczeniu, ograniczanie jego zasięgu i minimalizowanie jego negatywnych skutków.
  • Nowe technologie jako narzędzia zmiany społecznej – wpływ nowoczesnych technologii na życie społeczne – gospodarkę, zdrowie, kulturę, edukację i relacje międzyludzkie.
  • Programowanie strategiczne – kompleksowa wiedza z zakresu programowania działań strategicznych w odniesieniu do lokalnych i regionalnych planów działania jednostek samorządu lokalnego oraz zasady opracowania planów strategicznych.
  • Rozwój społeczności lokalnych i regionów – procesy rozwoju społecznego w wymiarze lokalnym i regionalnym.
  • Rozwój usług społecznych – kompleksowa wiedza nt. sektora usług społecznych, z uwzględnieniem szczegółowych polityk społecznych oraz ich roli w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu.
  • Socjologię miasta – społeczne aspekty wybranych koncepcji urbanistycznych.
  • Zarządzanie danymi w mieście – gromadzenie, wykorzystywanie i zarządzanie danymi miejskimi oraz wykorzystywanie ich w obszarze realizacji projektów społecznych.
  • Warsztat projektanta społecznego – zastosowanie wiedzy oraz wdrożenie metod i technik działań projektowych i badawczych.

Jak prowadzone są zajęcia

Metody prowadzenia zajęć na specjalności dostosowane są do specyfiki przedmiotów oraz najnowszych trendów w zakresie wykorzystania nowych technologii w procesie kształcenia. Program zajęć dostosowany jest do kształcenia w formule blended learning oraz e-learning. Wybierając moduł specjalnościowy projekty społecznościowe będziesz uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w formie warsztatowej, projektowej i mobilnej, w tym w formie wizyt studyjnych, spacerów badawczych i gier symulacyjnych

Co trzeba zrobić, żeby studiować moduł specjalnościowy projekty społecznościowe

Projekty społecznościowe to jeden z dwóch modułów specjalnościowych na 2-letnich studiach na kierunku projektowanie społeczne, prowadzących do tytułu zawodowego magistra.

Zasady rekrutacji na studia II stopnia

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18