Książki 2020-2021

Gotowi na dorosłość?

Ze wstępu: „W książce będzie mowa o wchodzeniu w dorosłość, o wyznacznikach planów biograficznych, posiadanych przez młodych ludzi umiejętnościach i kompetencjach. (…) Dorosłość to odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za innych, to poważne podejście do życia, to obowiązki. Czy współczesna młodzież jest gotowa na dorosłość? czy oczekuje tej fazy życia z niecierpliwością, z radością, a może z lękiem? (…) Na te i podobne pytania będę próbowała znaleźć odpowiedź w niniejszej monografii”.

mzksiazka.jpg

Droga do wojny kulturowej. Ideologia „Dobrej Zmiany”

Nakładem Domu Wydawniczego „Elipsa” ukazała się monografia dr. hab. Lecha Szczegóły, prof. UZ. Jak sugeruje sam tytuł, książka ta jest próbą opisania „Ideologii >>Dobrej Zmiany<<„. Z rozdziału V: „Mitomania i tyranofilia” >>(…) Populizm jest ideologicznym oszustwem. (…) Jest mocnym systemem autorytarnym, który umacnia elitę rządzącą i wszystko to, przeciwko czemu się rzekomo buntuje<< – Dubravka Stojanowič”. Zapraszamy do lektury!

 lszksiazkaprzod.jpglszksiazkatyl.jpg

Zapiski Lubuszan z „Czasów Zarazy” 2020

Dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się z nami swoją historią!
Dorota Szaban
Beata Trzop

dszksiazka.jpg

Meandry modernizacji

meandry.jpg

„Multiculturalism. From Crisis to Renewal?”

mają przyjemność poinformować, że ukazała się książka „Multiculturalism. From Crisis to Renewal?”
multi1.jpg
Zapraszamy do wysłuchania dr. hab. Mariusza Kwiatkowskiego, prof. UZ.

Zawodowi politycy w okresie przemian ustrojowych

Książka opowiada o ścieżkach karier zawodowych polityków w latach 1989 – 2007 i ciekawych wzorach politycznej konkurencji, która rozgrywała się w warunkach nierównego udziału w zasobach. Sprzyjały one odniesieniu sukcesu wyborczego lub też przeciwnie, zmniejszały szanse wyborcze określonych kategorii osób. Dysproporcje w udziale w tych zasobach pozwoliły na wyodrębnienie szczególnie interesującej kategorii polityków zawodowych, którzy wielokrotnie i skutecznie wykorzystywali dostępne rozwiązania instytucjonalne, aby móc uczestniczyć w podejmowaniu decyzji politycznych w długiej perspektywie czasowej. W efekcie wielu z tych polityków obecnych było na scenie politycznej przez kilkadziesiąt lat, piastując w tym czasie najwyższe funkcje państwowe i mając w ten sposób realny wpływ na kształt owych instytucjonalnych narzędzi, które następnie bardzo efektywnie wykorzystywali w celu utrzymania swojej pozycji politycznej (od Autorki). Zachęcamy do lektury, a dr J. Nyćkowiak gratulujemy!
justynaksiazka-scaled.jpg
Uwarunkowania karier zawodowych funkcjonariuszy
Czy relacje w Policji mają wpływ na kariery zawodowe jej funkcjonariuszy? Szczególnie, czy znaczenie mają powiązania nieformalne? Odpowiedzi na te ważne i odważne pytania były poszukiwane przez naszego kolegę, Tomasza Kołodzieja. Jak twierdzi autor, oddziaływanie czynników formalnych i nieformalnych na kariery zawodowe policjantów może mieć znaczenie dla funkcjonalności, ewentualnie dysfunkcjonalności całej instytucji.
150795263_3062946650474615_1311865381315311709_n.jpg
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18