Stigma and Respect in a Divided Society

Stigma and Respect in a Divided Society

International Conference

Prague 5th- 6th December 2023

Międzynarodowa, interdyscyplinarna konferencja naukowa pod tytułem „Stigma and Respect in a Divided Society” odbyła się w dniach 5-6 grudnia w Pradze. Była to trzecia edycja cyklu „Good Connections”. Została przygotowana wspólnie przez kolegów i koleżanki z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Uniwersytetu Karola w Pradze. Pomysłodawcą i współprzewodniczącym komitetu naukowego konferencji był Mariusz Kwiatkowski z Pracowni Mobilności i Spójności Społecznej działającej w Instytucie Socjologii UZ. W semestrze zimowym 2023 / 2024 pełni on rolę profesora wizytującego na Uniwersytecie Karola w Pradze. Konferencja zgromadziła badaczy  z różnych dziedzin i dyscyplin naukowych z Portugalii, Hiszpanii, Francji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Serbii, Rumunii, Czeskiej Republiki i z Polski, w tym liczną reprezentację UZ.

Podczas konferencji, 60 lat po opublikowaniu przełomowej pracy Ervinga Goffmana na temat piętna, z nowych perspektyw podjęto problemy, które trafnie zidentyfikował i inspirująco opisał Goffman. Możliwość porównania odmiennych geograficznie, ekonomicznie, kulturowo, społecznie i politycznie kontekstów generowania i redukowania piętna okazała się niezwykle cenną wartością omawianego wydarzenia. Uczestnicy umówili się na systematyczną współpracę badawczą i publikacyjną w ramach powołanego do życia podczas konferencji International Connectivity Centre.

Badacze z Uniwersytetu Zielonogórskiego przedstawili szeroką i atrakcyjną perspektywę podejść, koncepcji i pomysłów badawczych, wzbudzając duże zainteresowanie koleżanek i kolegów z innych ośrodków naukowych.  Oficjalne i nieoficjalne spotkania praskie zaowocują więc lub już zaowocowały trwałym włączeniem do międzynarodowego obiegu naukowego, do dyskusji i projektów w skali europejskiej. Podjęto rozmowy na temat wspólnych projektów, wymiany naukowej i edukacyjnej. Mariusz Kwiatkowski został redaktorem tematycznym czasopisma European Journal of Education, w którym uczestnicy konferencji będą mieli szansę opublikować artykuły na temat antystygmatyzacyjnych aspektów edukacji. Drugim czasopismem patronującym konferencji są Dyskursy Młodych Andragogów / Adult Education Discourses, które zaproponowały uczestnikom swoje łamy do zaprezentowania koncepcji i badań nad współczesnymi dyskursami antystygmatyzacyjnymi.

Atmosfera miejsca, różnorodność prezentowanych doświadczeń i perspektyw, skupienie uwagi na rozwiązaniu palącego problemu jakim piętno oddolne i systemowe, inspirujące dyskusje, pozytywny klimat relacji międzyludzkich, zachęcają do kontynuacji i rozwoju tej formuły współpracy. Następna konferencja w wersji online lub hybrydowej odbędzie się w marcu 2024 roku, a spotkanie bezpośrednie w październiku, jak zwykle w Pradze.

Mariusz Kwiatkowski

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18